GF Machining CHARMILLES LASER S 1000 U
Key Specifications
X/Y/Z Travel
Laser Head Travel
Table Rotation
Max Workpiece Diameter
Max Workpiece Weight (5-axis)
Nanosecond Laser
Overview
The GF Machining Solutions CHARMILLES LASER S 1000 U is a 5-axis laser texturing and micromachining system for surface texturing, micro-structuring, and engraving on complex 3D geometries. X/Y/Z 1,000x550x880mm, 180-degree laser head, 720-degree table, 660mm diameter at 150 kg. Nanosecond (50W/100W) and femtosecond (20W/100W) sources. 6,500 kg. $400K-$700K.
Full Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| X/Y/Z Travel | 1,000 x 550 x 880 mm |
| Laser Head Travel | 180° |
| Table Rotation | 720° |
| Max Workpiece Diameter | Ø 660 mm |
| Max Workpiece Weight (5-Axis) | 150 kg (331 lb) |
| Nanosecond Laser | 50W / 100W Flexipulse |
| Femtosecond Laser | 20W / 100W Femto Flexipulse IR FD |
| Electrical Supply | 8 kVA |
| Air Supply | 6 bar, 300 L/min |
| Machine Dimensions | 2,240 x 2,678 x 2,645 mm |
| Machine Weight | 6,500 kg |
| Machine Dimensions | 6,420 x 3,573 x 3,687 mm252.8 x 140.7 x 145.2 in |
| Space Required For Installation | 7,125 x 6,304 x 3,804 mm280.5 x 248.2 x 149.8 in |
| Machine Weight | 24,000 kg52,911 lbs |
| Focal Length | FS340 Type |
| Nanosecond Pulsed Laser | 100 W Flexipulse |
| Ultrashort Pulsed Laser | 100 W Femto IR FD |
| Nominal Power | 40 kVA |
| Air Pressure | 6 bar |
| Required Air Output Flow | 150 l/min |
| X Y Z Travels | 2,500 x 2,000 x 1,200 mm98.4 x 78.74 x 47.24 in |
| Travel Laser Head A | 240 (-90/+150) ° |
| Travel Machine Table B | 370 (-185/+185) ° |
| Table Size | 2,600 x 2,200 mm102.4 x 86.6 in |
| Distance Floor To Table | 600 mm23.6 in |
| Max Workpiece Dimensions | 2,700 x 2,300 mm106.3 x 90.5 in |
| Max Workpiece Machining Height | 1,340 mm52.8 in |
| Max Workpiece Weight Five Axis | 1200 kg2646 lbs |
| Full Five Axis Dimensions | Ø 750 x 1,340 **** mmØ 29 x 52.8 **** in |
| Ytterbium Pulsed Laser | 100 / 150 W |
| Max Workpiece Weight | 10,000 kg22,046 lbs |
| Please Accept All Cookies To View The Youtube Video Contentcookie Settings Dialogue | Please accept all cookies to view the youtube video content.Cookie Settings Dialogue |
Specifications sourced from gfms.com — verified 2026-03-28
Strengths & Limitations
Strengths
- Full 5-axis laser texturing
- Nanosecond and femtosecond options
- 1,000mm X-travel
- Digital texturing replaces chemical etching
- 6,500 kg stability
- 3D pattern programming from CAD
Limitations
- High capital investment
- 150 kg workpiece limit
- Slower than chemical etching for simple grains
- Specialized training
Best For
Frequently Asked Questions
01
Nanosecond for production. Femtosecond for cold ablation with zero HAZ.
02
Yes. More repeatable, no hazardous chemicals.
03
Tool steels, titanium, cobalt-chrome, aluminum, ceramics, carbide.
04
1200 U has 1200x900x1100mm, 810mm, 1200 kg, 9170 kg.
Videos
UNITED MACHINING
UNITED MACHINING
Reichle Technologiezentrum GmbH
United Machining (USA)

![[KR VERSION] Testimonial REICHLE Technologiezentrum GmbH – about the AgieCharmilles LASER S 1200 U](https://i.ytimg.com/vi/d7RviftZvxI/hqdefault.jpg)

