Citizen Miyano BNE-65ATC
Key Specifications
max bar capacity
main spindle speed
main spindle power
sub spindle speed
sub spindle power
tool slides
Overview
The Citizen Miyano BNE-65ATC is a dual-spindle, multi-turret CNC turning center with automatic tool changer (ATC), the most tooling-dense BNE-65 configuration.
Main spindle: 5,000 RPM, 18.5/15 kW. Sub-spindle: 11/7.5 kW at 5,000 RPM. Three tool slides: TR1 (10 stations), TR2 (12 stations), plus ATC magazine. Live tooling at 6,000 RPM. Dual Y-axis (Y1/Y2).
The ATC provides 20-40+ tools per cycle. Rapid traverse: 20/18/12 m/min. At 9,200 kg, 2,177mm height, 46.9 kVA.
Fills a unique niche as a turning center with machining center-level tooling flexibility. Aerospace, medical, hydraulic, and oil and gas manufacturers producing the most complex 65mm parts.
Full Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Bar Capacity | 65 mm (2.56 in) |
| Main Spindle Speed | 5,000 RPM |
| Main Spindle Power | 18.5 / 15 kW (25 / 20 hp) |
| Sub Spindle Speed | 5,000 RPM |
| Sub Spindle Power | 11 / 7.5 kW (15 / 10 hp) |
| Tool Slides | TR1 (10) + TR2 (12) + ATC |
| Live Tool Speed | 6,000 RPM |
| Rapid Traverse X1 Z1 | 20 m/min |
| Rapid Traverse X2 Z2 | 18 m/min |
| Rapid Traverse Y1 Y2 | 12 m/min |
| Power Consumption | 46.9 kVA |
| Machine Weight | 9,200 kg |
| Machine Height | 2,177 mm |
| CNC Control | Mitsubishi M80 |
| Model | BNE-65ATC |
| Distance Between Spindle End Faces | 740.5mm |
| Standard Machining Diametersp1sp2 | 65mm |
| Number Of Spindles | 2 |
| Max Spindle Speedsp1sp2 | 5,000min-1 |
| Collet Chuck Type | SP1 |
| Sp2 | 11/ 7.5kW (15min/cont.) |
| Power Chuck Type | SP1 |
| Number Of Tool Slides | 2 |
| Type Of The Tool Slide | TR1 |
| Tr2 | Max.12 |
| Turning Tool | □20mm |
| Sleeve | ø25mm |
| Revolving Tool Capacity | TR1 |
| Rotational Speed Of Revolving Toolstr 1tr 2 | 6,000min-1 |
| Rapid Feed Rate | X1, Z1, X3, Z3 axis |
| X2z2 Axis | 18m/min |
| Y1y2 Axis | 12m/min |
| Motor For Spindle | SP1 |
| Motor For Revolving Toolstr 1tr 2 | 4.0kW |
| Rated Power Consumption | 46.9kVA |
| Sliding Headstock Type | A20 |
| Bar Work | BNC42 |
| Turning Machine | BNA42CY |
| High Precision Turning Machines | BNA42SY |
| Multi Station Machining Cell | MC20 III |
| Collet Chuck Typesp1 | H-S26, DIN177E, Hainbuch65 |
| Collet Chuck Typesp2 | H-S26, H-S22, DIN177E, DIN177E collet, Hainbuch65 |
| Power Chuck Typesp1 | --- |
| Power Chuck Typesp2 | 6” hollow chuck |
| Type Of The Tool Slidetr1 | 10St |
| Type Of The Tool Slidetr2 | 12St |
| Revolving Tool Capacitytr1 | Max.10 |
| Revolving Tool Capacitytr2 | Max.12 |
| Rotational Speed Of Revolving Toolstr1tr2 | 6,000min-1 |
| Rapid Feed Rate X1 Z1 X3 Z3 Axis | 20m/min |
| Rapid Feed Rate X2z2 Axis | 18m/min |
| Rapid Feed Rate Y1y2 Axis | 12m/min |
| Motor For Spindlesp1 | 18.5/ 15kW (30min/cont.) |
| Motor For Spindlesp2 | 11/ 7.5kW (15min/cont.) |
| Motor For Revolving Toolstr1tr2 | 4.0kW |
| Inquiries | Feel free to get in touch with us by phone or online if you have any questions or need advice about any of our products or services. |
Specifications sourced from cmj.citizen.co.jp — verified 2026-03-28
Strengths & Limitations
Strengths
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
Limitations
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
Best For
Frequently Asked Questions
01
New: $380,000 - $500,000
02
Automatic Tool Changer for 20-40+ tools.
03
Both share 65mm, dual Y. ATC adds expanded tooling, 1,070 kg more.
04
ATC slower per change but single-setup saves net time.
Videos
Swiss CNC
Citizen Machinery UK
MTDCNC
McClain Machine Tool Solutions
Swiss CNC




