Citizen Miyano BND-64
Key Specifications
X Travel
Y Travel
Z Travel
Rapid Traverse
max bar capacity sp1
max bar capacity sp2
Overview
The Citizen Miyano BND-64 is the 64 mm bar capacity variant in the BND dual-spindle turning center platform, stepping up from 51 mm to handle medium-diameter components.
Full Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Bar Capacity Sp1 | 64 mm (2.52 in) |
| Max Bar Capacity Sp2 | 51 mm (2.0 in) |
| Main Spindle Speed | 4,500 RPM |
| Main Spindle Power | 18.5/15 kW (25/20 hp) |
| Sub Spindle Speed | 4,500 RPM |
| Sub Spindle Power | 11/7.5 kW (15/10 hp) |
| Turret Stations | 12 |
| Live Tool Speed | 6,000 RPM |
| Live Tool Power | 2.2 kW |
| X-Axis Travel | 185 mm (7.28 in) |
| Z-Axis Travel | 460 mm (18.11 in) |
| Y-Axis Travel | +40/-35 mm |
| Rapid Traverse Rate | 20 m/min (787 ipm) |
| Machine Weight | Approx. |
| CNC Control | Fanuc 0i-TF |
| Maximum Machining Length | Bar |
| Slide Stroke | X axis |
| Z Axis | 435mm |
| Y Axis | +40mm/-35mm |
| B Axis | 530mm |
Specifications sourced from citizenmachinery.co.uk — verified 2026-03-28
Strengths & Limitations
Strengths
- 64 mm bar covers 52-64 mm range
- 18.5/15 kW spindle
- 51 mm sub-spindle
- Simple single-turret
- 6,000 RPM live tools
- Proven BND platform
Limitations
- 4,500 RPM max
- 5,000 kg weight
- Single turret limits
- 2.2 kW live tools
Best For
Frequently Asked Questions
01
$220K-$310K
02
4,500 RPM due to larger bore
03
Yes, +40/-35 mm
04
BNE has twin turrets, BND is simpler
Videos
NEWEMAG | Schneider mc
MTDCNC
NEWEMAG | Schneider mc
Tyler Zeman (TAZMAN)
Marubeni Citizen-Cincom Inc.
Community Discussions
Community discussion — I took your advice and bought a Mitutoyo : r/Machinists - Reddit
Community discussion — Real or fake? Mitutoyo calipers : r/Machinists - Reddit
Community discussion — Fake Mitutoyos? Please help! : r/Machinists - Reddit
Pricing and buying discussion — Opinions on B-Tier Digital Caliper Brands : r/Machinists - Reddit
Links to community discussions. Summaries are editorial — visit the original thread for full context.




