Citizen Cincom L32-IX
Updated 2026-03-19
01
Key Specifications
Max Spindle
Rapid Traverse
max bar capacity
max machining diameter
max machining length
main spindle speed
02
Overview
The Citizen Cincom L32-IX is a 9-axis mid-range Swiss-type in the L32 family, bridging the 7-axis L32-VIII and 10-axis L32-X. Up to 36 tools.
Core: 8,000 RPM spindles, 3.7/7.5 kW main, 2.2/3.7 kW back, 320mm length. Better front-back overlap. 2,900 kg, 13.2 kVA. LFV available.
03
Full Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Bar Capacity | 32 mm (1.26 in) |
| Max Machining Diameter | 32 mm (1.26 in) |
| Max Machining Length | 200 mm (7.87 in) |
| Main Spindle Speed | 8,000 RPM |
| Main Spindle Power | 3.7 / 5.5 / 7.5 kW (5 / 7.4 / 10 HP) |
| Back Spindle Speed | 10,000 RPM |
| Back Spindle Power | 1.5 / 2.2 / 3.7 kW (2 / 3 / 5 HP) |
| Spindle Bore | 38 mm (1.50 in) |
| Number Of Axes | 9-axis |
| Number Of Tools | Up to 36 |
| Rapid Traverse Rate | 32 m/min |
| Guide Bushing | Yes / Guide-bushless option |
| Lfv Chip Breaking | Yes (simultaneous dual-spindle) |
| Power Consumption | 9.5 kVA rated / 5.0 kVA average |
| Machine Dimensions | 2,450 x 1,650 x 1,850 mm (96.5 x 65 x 72.8 in) |
| Machine Weight | 2,900kg |
| CNC Control | Mitsubishi Meldas (Citizen software) |
| Item | L32 VIII |
| Maximum Machining Diameter | 32mm Dia. |
| Maximum Machining Length | GB machine |
| Gbl Machine | Workpiece diameterx2.5/chuck |
| Maximum Drilling Diameter For Main Spindle | 12mm Dia. |
| Maximum Tapping Diameter For Main Spindle | M12(Cut tap) |
| Spindle Through Hole Diameter | 39mm Dia. |
| Max Spindle Speed | Max.8,000min-1 |
| Maximum Chuck Diameter Of Back Spindle | 32mm Dia. |
| Maximum Drilling Diameter In Back Machining Process | 10mm Dia. |
| Maximum Tapping Diameter In Back Machining Process | M10(Cut tap) |
| Maximum Drilling Diameter For Gang Rotary Tool | 8mm Dia. |
| Maximum Tapping Diameter For Gang Rotary Tool | M6(Cut tap) |
| Gang Rotary Tool Spindle Speed | Max.6,000min-1 |
| Maximum Tapping Diameter For Rotary Tool Of The Opposed Tool Postnote Optional Feature To All Types | M6(Cut tap) |
| Rotary Tool Spindle Speed Of The Opposed Tool Postnote Optional Feature To All Types | Max.6,000min-1 |
| Maximum Drilling Diameter For Back Tool Post Rotary Tool | 8mm Dia. |
| Maximum Tapping Diameter For Back Tool Post Rotary Tool | M6(Cut tap) |
| Rotary Tool Spindle Speed Of Back Tool Post | Max.6,000min-1 |
| Number Of Tools To Be Mounted | Max.40 |
| Tool Size | Turning tool |
| Rapid Feed Rate | X1 axis |
| X2 Axis | 32m/min |
| Y1 Axis | 32m/min |
| Z1 Axis | 32m/min |
| Z2 Axis | 32m/min |
| Motors | For spindle drive |
| For Tool Spindle Drive | 1.0kW |
| For Back Spindle Drive | 2.2/3.7kW |
| For Spindle Drive Of Opposed Tool Post | 1.0kW Note) Optional feature to all types |
| For Spindle Drive Of Back Tool Post | OP |
| For Cutting Coolant Oil | 0.25kW |
| Rated Power Consumption | 13.2kVA |
| Load Operation Average Power | 6.9kVA |
| Center Height | 1,050mm |
| Atc Device | L32XII ATC |
| Max Atc Tooling Rotations | 12,000min-1 |
| Motor Output | 2.2kW |
| Tool Holder Type | JBS-15T |
| No Of B Axis Tools | 13 |
| Number Of Tools Mountable On Main Unit | Max.34 |
| Tool Changing Time | 4.0 sec |
| Maximum Outer Diameter Of Tools | 30mm Dia. |
| Maximum Grip Diameter | 10mm Dia. (ER16) |
| Sliding Headstock Type | A20 |
| Bar Work | BNC42 |
| Turning Machine | BNA42CY |
| High Precision Turning Machines | BNA42SY |
| Multi Station Machining Cell | MC20 III |
| Maximum Machining Length Gb Machine | 320mm/chuck |
| Maximum Machining Length Gbl Machine | Workpiece diameterx2.5/chuck |
| Tool Size Turning Tool | 16mm Sq. |
| Rapid Feed Rate X1 Axis | 32m/min |
| Rapid Feed Rate X2 Axis | 32m/min |
| Rapid Feed Rate Y1 Axis | 32m/min |
| Rapid Feed Rate Z1 Axis | 32m/min |
| Rapid Feed Rate Z2 Axis | 32m/min |
| Motors For Spindle Drive | 3.7/7.5kW |
| Motors For Tool Spindle Drive | 1.0kW |
| Motors For Back Spindle Drive | 2.2/3.7kW |
| Motors For Spindle Drive Of Opposed Tool Post | 1.0kW Note) Optional feature to all types |
| Motors For Spindle Drive Of Back Tool Post | 1.0kW |
| Motors For Cutting Coolant Oil | 0.25kW |
| Rapid Feed Rate Y2 Axis | 24m/min |
| Inquiries | Feel free to get in touch with us by phone or online if you have any questions or need advice about any of our products or services. |
Specifications sourced from cmj.citizen.co.jp — verified 2026-03-28
04
Strengths & Limitations
Strengths
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
Limitations
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
- [object Object]
05
Best For
06
Frequently Asked Questions
01
$210,000-$320,000.
02
X: 10-axis, 44 tools, Y2.
03
Yes.
04
Yes.
07
Videos
Citizen Machinery UK
SwissTech Machinery
Zeman Technologies
Citizen Machinery UK
08



