GF Machining Mikron MILL E 1900 U ST
Key Specifications
X Travel
Y Travel
Z Travel
Max Spindle
Spindle Taper
Tool Capacity
Overview
The Mikron MILL E 1900 U ST combines 5-axis milling with simultaneous turning, eliminating a separate turning center for parts requiring both.
X/Y/Z: 1,880 x 1,400 x 930 mm. Table: 1,500 mm dia, 4,000 kg milling / 2,400 kg turning.
12,000 RPM HSK-T100 for heavy titanium, Inconel, steel. A-axis: -110 to +20 deg. Turning: 300 RPM.
30-tool magazine expandable to 175. Heidenhain TNC 640. Pricing: 00,000-,400,000.
Full Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| X-Axis Travel | 1,880 mm (74.0 in) |
| Y-Axis Travel | 1,400 mm (55.1 in) |
| Z-Axis Travel | 930 mm (36.6 in) |
| Table Diameter | 1,500 mm (59.1 in) |
| Table Load Milling | 4,000 kg (8,818 lb) |
| Table Load Turning | 2,400 kg (5,291 lb) |
| A Axis Swivel Range | -110° to +20° |
| C Axis Rotation | n x 360° |
| C Axis Turning Speed | 300 RPM |
| Max Spindle Speed | 12,000 RPM |
| Spindle Taper | HSK-T100 |
| Spindle Motor Power | 52 kW (70 hp) |
| Spindle Torque | 230 Nm |
| Tool Capacity | HSK-T100: 30 / Tower 90 / 130 / 175 pockets |
| Positioning Accuracy | 0.005 mm (5 µm) |
| Machine Weight | 32,000 kg (70,548 lb) |
| CNC Control | Heidenhain TNC 640 |
| Travel X Y Z | 1880 x 1400 x 930 mm |
| Feed Rate X Y Z | 15 / 41 (S6) m/min |
| Swivelling Range | +20 (HSK-T100)-110° (HSK-T100) |
| Rotary Range | n x 360° |
| Feed Rate Swivel | 11 (S6) rpm20 (S6) rpm |
| Feed Rate Rotary | 30 rpm Simultaneous Turning300 rpm Simultaneous Turning |
| Working Table | T-slot table radial Ø1500 mm for Simultaneous Turning |
| Table Load Capacity | 4000 kg milling / 2400 kg turning |
| Working Spindle | 12'000 rpm - HSK-T100 |
| Automation | On request |
Specifications sourced from gfms.com — verified 2026-03-28
Strengths & Limitations
Strengths
- Integrated turning at 300 RPM eliminates lathe setup
- 4,000 kg table for large aerospace components
- HSK-T100 for titanium/Inconel roughing
- 175-pocket magazine for unattended production
- Full kinematic access with wide A-axis range
- rConnect and iQ for predictive maintenance
Limitations
- 32,000 kg needs substantial foundation
- 12,000 RPM not for high-speed finishing
- HSK-T100 requires dedicated tooling
- 00K-.4M requires consistent workload
Best For
Frequently Asked Questions
01
C-axis to 300 RPM for turning ops on the 5-axis machine. Table rated 2,400 kg turning.
02
ST adds turning, HSK-T100, higher table load, turning-optimized table.
03
Titanium, Inconel, stainless, hardened steels.
04
~32,000 kg, reinforced concrete, 8-10m, crane access.
Videos
Peak Machine Sales (Peak EDM)
Benjamin Sendler

